تاریخ : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ 16 جماد أول 1445 Tuesday, 28 November , 2023

آخرین اخبار

آتش بازی نفت مسجدسلیمان در دوئل تیم های نفتی آغاز به کار اجرای فرآیند ممیزی داخلی سیستم های مدیریتی شرکت فولاد اکسین خوزستان اجرای برنامه های ممیزی در اولویت کاری مدیران شرکت باشد/این مجتمع تولیدی با انجام ارزیابی مسیر رشد را طی کرده است تولید شکر سفید به ۷۰۰ تُن در روز افزایش می‌یابد سکوت مسئولین شهری و استانی وتلاش های رقبا برای نتیجه نگرفتن نفت مسجدسلیمان نیشکر در مدیریت مصرف آب پیشرو است / طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در صنعت نیشکر اجرایی نیشکر ریه تنفسی خوزستان؛ پمپاژ سالانه ۹۰۰ هزار تُن اکسیژن به طبیعت تقدیر ویژه استاندار و مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب از اقدام جهادی مدیرعامل نفت گچساران تکمیل ۳۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال در شرکت نفت و گاز کارون اسامی کاندیداهایی که توسط هیات اجرایی انتخابات شهرستان مسجدسلیمان تایید صلاحیت شدند صلاحیت محمدحسین مهمدی کرتلایی از فعالین رسانه ای استان خوزستان تایید شد خانواده های نفت بیشترین ضرر را از آلودگی دیدند / متولی اصلی زباله های شهری، شهرداری است نه نفت! ضرورت حضور پررنگ احزاب در انتخابات/مجلس قوی از انتخابات پرشور حاصل می شود/رقابت در انتخابات امسال سخت تر از دوره های قبل است خدمت رسانی شرکت فولاد اکسین به مردم منبع آب اهواز با درمان و ارائه داروی رایگان برای هزار نفر راه‌اندازی کارخانه فولادسازی را در اولویت قرار داده‌ایم رونق تولید در فولاد اکسین خوزستان/سمپوزیوم پل ارتباطی شرکت های فولادی است/افزایش ۵۶ درصدی درآمد فولاد اکسین در نیمه اول سال جاری عزم مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره فولاد اکسین برای احداث کارخانه فولادسازی/خیز اکسینی ها برای تولید ورق های فولادی زنگ نزن/سمپوزیوم فولاد بهترین فرصت برای ارائه دستاوردهای فولادی کشور است/رشد تولید و افتخارآفرینی فولاد اکسین مرهون تلاش پرسنل توانمند است شکوه حضور کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان در راهپیمایی حمایت از مردم مظلوم غزه/خدمت رسانی اکسینی ها در مسیر راهپیمایی حضور شرکت فولاد اکسین در سمپوزیوم فولاد/نمایشگاه بین‌المللی فولاد ایران در کیش افتتاح شد هم افزایی و تعامل دو قطب فولادی مهم استان خوزستان

0
در بازدید مدیران جهاد کشاورزی از 5سامانه آبیاری زیرسطحی نیشکر مطرح شد؛

نیشکر در مدیریت مصرف آب پیشرو است / طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در صنعت نیشکر اجرایی

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 4 دقیقه
  • کد خبر : 17605
  • 21 آبان 1402 - 10:06
نیشکر در مدیریت مصرف آب پیشرو است / طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در صنعت نیشکر اجرایی
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی از شرکت‌های پیشرو در مدیریت مصرف آب کشاورزی در سطح کشور است.

دیدبان پرس، مسئولین سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان در بازدید از سیستم آبیاری قطره‌ای زیرسطحی کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی با بیان این مطلب، تأکید کردند که راهبردها و تجربه‌های این شرکت در سطح ملی به کار گرفته می‌شود.

در این بازدید، مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان به اجرای طرح پایلوت هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری در این واحد نیشکری اشاره کرد و گفت: در سال گذشته، برنامه هوشمندسازی سامانه‌های نوین آبیاری با مشارکت ۱۱ استان اجرایی شده و در سال جاری نیز این طرح در استان خوزستان به همراه ۱۰ استان دیگر در حال اجراست.

اجرای پایلوت هوشمندسازی آبیاری در واحدهای نیشکری
به گفته عباس ساکی، یکی از رویکردهای اصلی در بحث سامانه‌های نوین آبیاری ارتقای کمی و کیفی آبیاری اراضی کشاورزی است که برنامه‌های مختلفی به همین منظور در سال‌های اخیر اجرایی شده است.

وی سهم خوزستان در این طرح ملی را ۱۵۰ هکتار اعلام و بیان کرد که در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب و ارتقای راندمان آبیاری، کشت و صنعت نیشکری از ۲ سال پیش، اقداماتی را انجام داده‌اند، به همین دلیل، پایلوت‌های هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در این واحدها اجرایی می‌شود.

این مدیر بخش کشاورزی، ابراز امیدواری کرد که با اجرای موفقیت‌آمیز این سامانه در واحدهای نیشکری، امکان توسعه هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در استان امکان‌پذیر است.

ساکی صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش راندمان آبیاری و بررسی عملکرد محصول و در نهایت افزایش بهره‌وری را از اهداف این طرح برشمرد و گفت که کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی به دلیل اینکه اولین واحد نیشکری است که سامانه آبیاری قطره‌ای
زیرسطحی در آن اجرایی شده، به‌عنوان یکی از واحدهای نیشکری برای اجرای پایلوت آبیاری هوشمند در سطح ۵۰ هکتار در نظر گرفته شده است.

ساکی در پایان گفت که با محوریت شرکت توسعه نیشکر، کارگروه ملی آبیاری و زهکشی سازمان جهاد کشاورزی، مرکز تحقیقات و انجمن آبیاری تحت‌فشار خوزستان کارگاهی آموزشی با حضور کارشناسان همه دستگاه‌ها و ارگان‌های مربوطه به‌منظور تبادل اطلاعات و آموزش‌های لازم برگزار خواهد شد.

نیشکر؛ شرکتی پیشرو در اجرای سامانه نوین آبیاری
در ادامه این مراسم، مجری طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری خوزستان هم گفت که این طرح از طرح‌های راهبردی معاونت آب‌وخاک است که با اهداف راهبردی به‌منظور کاهش مصرف آب به‌خصوص مصرف آب کشاورزی و ارتقای بهره‌وری آب در اراضی کشاورزی اجرایی می‌شود.

دکتر علی مختاریان با بیان اینکه شرکت توسعه نیشکر با اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی از شرکت‌های پیشرو در مدیریت مصرف آب کشاورزی در سطح کشور است، اعلام کرد که به دلیل حضور کارشناسان و محققان برجسته، این شرکت به‌عنوان پایلوت طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در نظر گرفته شده است.

دکتر مختاران سامانه هوشمند آبیاری را یک سامانه برخط هواشناسی برشمرد و اظهار کرد، این سامانه بر اساس ترکیب پیش‌بینی‌های هواشناسی، اطلاعات کمّی و کیفی خاک، آب و مدیریت مزرعه در شرایط و اقلیم‌های متفاوت و با استفاده از حسگرها و اتوماسیون را ارائه می‌دهد.

کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب در مزارع نیشکر
در این بازدید مدیرعامل کشت و صنعت نیشکر حکیم فارابی گزارشی از اجرای سامانه آبیاری زیرسطحی در این واحد نیشکری ارائه کرد. به گفته مهندس سعودی، تحقیقات و اجرای آبیاری زیر سطحی در کشت و صنعت‌های نیشکری نشان می‌دهد که با این روش می‌توان حداقل ۴۰ درصد در مصرف آب کشاورزی صرفه‌جویی کرد.

چندی پیش نیز از این واحد نیشکری در همایش روز جهانی غذا به دلیل تلاش در حفظ و مصرف بهینه آب در راستای تحقق امنیت غذایی کشور تقدیر شد.

بر اساس این گزارش، تلاش‌های این شرکت در بهبود عملکرد کشاورزی و افزایش بهره‌وری در تولید محصول راهبُردی شکر، به تحقق امنیت غذایی کشور کمک بزرگی کرده است؛ در این شرکت، تحقیقات و اقدامات متعددی به‌منظور حفظ منابع آب‌وخاک انجام شده که مهم‌ترین آن‌ها آبیاری قطره‌ای زیرسطحی در بخش کشاورزی و سیستم مه‌پاش در بخش صنعت است.

photo7614349219

photo7614391001

photo7614349219

photo7614391001

photo7614397680

photo7614406974

photo7614422877

photo7614578047

https:
لینک کوتاه : https://didbanpress.ir/?p=17605

برچسب ها

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.