تاریخ : چهارشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۲ 17 جماد أول 1445 Wednesday, 29 November , 2023

آخرین اخبار

آتش بازی نفت مسجدسلیمان در دوئل تیم های نفتی آغاز به کار اجرای فرآیند ممیزی داخلی سیستم های مدیریتی شرکت فولاد اکسین خوزستان اجرای برنامه های ممیزی در اولویت کاری مدیران شرکت باشد/این مجتمع تولیدی با انجام ارزیابی مسیر رشد را طی کرده است تولید شکر سفید به ۷۰۰ تُن در روز افزایش می‌یابد سکوت مسئولین شهری و استانی وتلاش های رقبا برای نتیجه نگرفتن نفت مسجدسلیمان نیشکر در مدیریت مصرف آب پیشرو است / طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در صنعت نیشکر اجرایی نیشکر ریه تنفسی خوزستان؛ پمپاژ سالانه ۹۰۰ هزار تُن اکسیژن به طبیعت تقدیر ویژه استاندار و مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب از اقدام جهادی مدیرعامل نفت گچساران تکمیل ۳۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال در شرکت نفت و گاز کارون اسامی کاندیداهایی که توسط هیات اجرایی انتخابات شهرستان مسجدسلیمان تایید صلاحیت شدند صلاحیت محمدحسین مهمدی کرتلایی از فعالین رسانه ای استان خوزستان تایید شد خانواده های نفت بیشترین ضرر را از آلودگی دیدند / متولی اصلی زباله های شهری، شهرداری است نه نفت! ضرورت حضور پررنگ احزاب در انتخابات/مجلس قوی از انتخابات پرشور حاصل می شود/رقابت در انتخابات امسال سخت تر از دوره های قبل است خدمت رسانی شرکت فولاد اکسین به مردم منبع آب اهواز با درمان و ارائه داروی رایگان برای هزار نفر راه‌اندازی کارخانه فولادسازی را در اولویت قرار داده‌ایم رونق تولید در فولاد اکسین خوزستان/سمپوزیوم پل ارتباطی شرکت های فولادی است/افزایش ۵۶ درصدی درآمد فولاد اکسین در نیمه اول سال جاری عزم مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره فولاد اکسین برای احداث کارخانه فولادسازی/خیز اکسینی ها برای تولید ورق های فولادی زنگ نزن/سمپوزیوم فولاد بهترین فرصت برای ارائه دستاوردهای فولادی کشور است/رشد تولید و افتخارآفرینی فولاد اکسین مرهون تلاش پرسنل توانمند است شکوه حضور کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان در راهپیمایی حمایت از مردم مظلوم غزه/خدمت رسانی اکسینی ها در مسیر راهپیمایی حضور شرکت فولاد اکسین در سمپوزیوم فولاد/نمایشگاه بین‌المللی فولاد ایران در کیش افتتاح شد هم افزایی و تعامل دو قطب فولادی مهم استان خوزستان

10
به قلم یونس رفیعی منجزی - کارشناس ارشد جامعه شناسی

بی برنامه گی شهرداری در آستانه نوروز

 • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
 • کد خبر : 6785
 • 26 اسفند 1399 - 8:49
بی برنامه گی شهرداری در آستانه نوروز

وضعیت کنونی شهر ما در آستانه رنسانس طبیعت و آمدن بهار و نوروز همچنان در رخوت و تاریکی به سر می برد و شهرداری به عنوان مجری، گویا برنامه ای برای استقبال از این رخداد میمون و مبارک ندارد.

دیدبان مسجدسلیمان : پیشاپیش فرارسیدن سال نو و نوروز را به همه ی مخاطبین تبریک عرض میکنم و امیدوارم در سال نو شاهد رویدادهای مسرت بخشی باشید.
در آستانه سال نو و پیشواز نوروز از قدیم تا امروز مردم ایران زمین علاقه داشتند رنگ بوی کهنگی را از زندگی خود بزدایند و با تغییر و تحول به استقبال سال جدید بروند که این علاقه و تمایل ناشی از دگرگونی های طبیعت بوده است که زمین خفته در زمستان با رویش بهاری جان تازه ای به خود میگیرد.
اگر “شهر ما خانه ماست” را در نظر بگیریم ، همانگونه که مردم در استقبال از بهار خانه تکانی را از محیط خانه و زندگیشان تا روح و روان خود آغاز میکنند ؛ شهروندان نیز انتظار دارند شهر و محل زندگیشان به استقبال بهار و سال نو پیش رود.
وضعیت کنونی شهر ما در آستانه رنسانس طبیعت و آمدن بهار و نوروز همچنان در رخوت و تاریکی به سر می برد و شهرداری به عنوان مجری، گویا برنامه ای برای استقبال از این رخداد میمون و مبارک ندارد.
معابر را خاک گرفته است و زیبا سازی اش به فراموشی رفته است.
بلوارها رنگ و رویی ندارند و خبری از کاشت گل و گیاه نیست حتی همان کار مرسوم هرسال رنگ آمیزی جدول های بلوار هم به چشم نمی آید.
اصلاح اسفالت های برش زده بلای جان خودرو های شهری شده است و از آنچه بود بدتر و فجیع تر شده است.
میادین شهر خصوصا میدان جانباز و خبرنگار و نمره یک در بدترین حال خود رها شده اند.
سد معبر وانتی های میوه فروش و برپایی بهون و چادر در کنار معابر ، چهره ای زشت و آلوده به شهر داده است و هر ببینده ای را آزار می دهد . هرچند متاسفانه خوگیری شهروندان این مسئله را برای آنها عادی کرده است.
قیر پاشی و سیاه کردن معابر که شهرداری در محلات خصوصا کلگه انجام داده است تا خدمت به آن بگوییم اتلاف منابع است و هدر دادن بیت المال!
در تمام پیاده رو بساط ها گسترانیده شده است. انبوهی از کفش و ….که اجازه پارک به خودرو ها و عبور و مرور به رهگذران نمی ذهد.
حبوانات اهلی و وحشی خصوصا سگ های ولگرد شهر را زیستگاه خود کرده اند و پل های روگذر عابر پیاده محل تردد حیوانات اهلی شده اند.
ناوگان عمومی شهر ماشین ها زباله جمع کن و……از رده خارج شده اند و خود مسبب آلودگی صوتی و آلودگی هوا شده اند.
پارک شهربازی در سکوت و تاریکی است و پارک ها و بوستان های دیگر هم وضع خوشی ندارند و مثال و نمونه ای برای بی تدبیری مسئولان شده اند.
سلامت روانی شهروندان مسئله دیگری است که از آن غافل شده اند .آرامستان های شهر بدون دیوار و شهر مملو از بنرهای ترحیم !
از دشت زباله ای که شهردار خود معترف به آن بود و اثراتی که بر محیط زیست میگذارد چگونه چشم ببندیم؟

با این چشم انداز باید خوشحال باشیم که وضعیت شهر قرمز شده است و حداقل از میهمانان نوروزی را استقبال نمی کنیم و گرنه در این وضع آشفته زبان زد عام و خاص می شدیم.
فرمانداری شهرستان به عنوان راس هرم مدیریتی نیز منفعل عمل کرده است و یک هفته مانده به نوروز ، ستاد نوروزی خود را تشکیل نداده است تا هماهنگی های لازم میان ادارات را انجام دهد.
شهرداری را به جرات میتوانیم دافع مردم نسبت شهر و‌زادگاه خویش معرفی کنیم چرا که با بی برنامه گی خود و حیف و میل بیت المال سبب این آشفتگی شده است.
نکته جالب اینکه مسبین این آشفتگی و به قهقهرا بردن شهرمان قصد ورود به شورای شهر را دارند سوال بحق مطالبه گران و عموم شهروندان این است که؛
اگر این مشکلات و ویرانی ها نتیجه ی عملکرد این عزیزان است چرا باید به آنها اعتماد کنیم و به آنها فرصت ورود به شورای شهر را بدهیم؟
دلسردی شهروندان برای حضور در انتخابات شورای شهر و عدم اعتماد به انتخابات ناشی از همین عامل است. شهرداری خود نیاز به یک رنسانس دارد تا بتواند ابتدا در خود تغییر و تحول ایجاد نموده و سپس به توسعه ی شهری شهرستان اندیشه کند.
شهری در ریل توسعه ی شهری قرار می گیرد که شهرداری آن موفق باشد و این امر را در شهر ما دیده نمی شود.
لذا توصیه می شود ما شهروندان انتظارات و ملاک های انتخاب نامزدهای شورای شهر را با وسواس و دقت بیشتری مدنظر داشته باشیم و از هیجانات و تصمیم ها و انتخاب های نامعقول جدا اجتناب کنیم و ملاک انتخاب ما شایسته سالاری باشد.

به امید روز های بهتر برای شهر و شهروندان مسجدسلیمانی

یونس رفیعی منجزی – کارشناس ارشد جامعه شناسی

لینک کوتاه : https://didbanpress.ir/?p=6785
 • نویسنده : یونس رفیعی منجزی
 • منبع : دیدبان مسجدسلیمان
 • بدون دیدگاه

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
 • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
 • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.