تاریخ : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲ 17 شعبان 1445 Monday, 26 February , 2024

آخرین اخبار

انتشار لیست نهایی جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی در حوزه انتخابیه اهواز بیانیه‌؛ سکوت اصلاح طلبان خوزستان در انتخابات مجلس دوازدهم افتتاح گالری و نمایشگاه دائمی صنایع دستی و گردشگری با حضور ۶۰ صنعتگر در شهرستان مسجدسلیمان تقدیر از بانوی مسجدسلیمانی در همایش ۱۲۰ کارآفرین خودساخته کشور برای تقویت فن بیان روی کدام مهارت‌ها وقت بگذاریم؟ / آموزش سخنوری با معجزه بیان محدود کردن حق انتخاب مردم به “ناجمهوریت نظام” ختم مى‌شود/ انتخابات از معنا تهی شده اسامی نهایی داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه مسجدسلیمان، لالی، هفتکل و اندیکا اطلاعیه روابط عمومی فرمانداری مسجدسلیمان درخصوص گمانه زنی های رد یا تایید کاندیداها در فضای مجازی/هیچ لیست جدیدی به فرمانداری ارسال نشده است/همشهریان محترم اخبار را از منابع موثق دنبال کنند طرح مترو اسپرت در تهران برگزار شد گفتگوی خودمونی با قاضی القضات تکواندو خوزستان جایزه ملی قهرمان تالاب کشور در دستان ایمان کاهکش مدیر انجمن مدافعان محیط زیست خوزستان انفعال و سردرگمی مردم در حوزه انتخابیه مسجدسلیمان بزرگ رقابت های مختلف امادگی جسمانی به مناسبت دهه فجر در خوزستان برگزار می شود مسابقات کشوری فریزبی سبک میدانی بانوان در گرگان برگزار شد کامران طهماسبی زاده به عنوان ۱۰۰دانشمند برتر حوزه مهندسی نو در جهان معرفی شد سید عبدالحسین حسینی شهردار مسجدسلیمان شد انتخاب عقلانی در انتخابات پیش رو باید گفت بیچاره”مرغک کانون” دومین جشنواره فرهنگی ورزشی نشاط سالمندی در آسایشگاه خیریه کهریزک برگزار شد تجلیل باشگاه استقلال ملاثانی به نمایندگی از مردمان بزرگ عرب از ابراهیم اشکش سرمربی سابق باشگاه استقلال ملاثانی

2

مروری بر مهم ترین تحولات دیپلماتیک سال ۱۴۰۱/ از صلح تاریخی با عربستان تا وخامت روابط با باکو/ برجام در سال جدید می میرد؟

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
  • کد خبر : 16309
  • 06 فروردین 1402 - 6:27
مروری بر مهم ترین تحولات دیپلماتیک سال ۱۴۰۱/ از صلح تاریخی با عربستان تا وخامت روابط با باکو/ برجام در سال جدید می میرد؟

به هم خوردن مذاکرات وین، نزدیکی بیشتر ایران به غرب، صلح تاریخی ایران و عربستان و وخیم شدن روابط ایران و آذربایجان از جمله مهم ترین تحولات دیپلماتیک ایران در سال ۱۴۰۱ بوده اند.

به گزارش خبر فوری، وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی ایران در سالی که گذشت با فراز و فرود زیادی مواجه بود.

در انتهای سال ۱۴۰۰ بسیاری گمان داشتند که ایران به زودی به برجام باز می گردد و روند دیپلماسی کشور به نوعی به اوایل سال ۹۲ باز می گردد اما این اتفاق نیفتاد. مذاکرات وین به سرانجام نرسید. ارتباط ایران و غرب بعد از جنگ روسیه و اوکراین بدتر از همیشه شد و ایران نیز برای جبران، سعی کرد رابطه خود با همسایگان را بهبود بخشد.

در این گزارش قصد داریم مروری بر مهم ترین تحولات دیپلماتیک و سیاست خارجی ایران در سال ۱۴۰۱ داشته باشیم. در زیر به مهم ترین تحولات در این رابطه اشاره می کنیم.

الف. فراز و فرود رابطه با غرب

ایران و غرب قرار بود از طریق احیاء برجام به صلح و ثبات برسند اما این اتفاق نیفتاد. ابتدا جنگ اوکراین و روسیه باعث دور شدن ایران و غرب از هم شد و سپس، حوادث داخلی ایران، بهانه به دست غربی ها داد که میز مذاکره را ترک کنند.

ایران برای مقابله با غرب، شروع به افزایش غنی سازی هسته ای خود کرد. شورای حکام چند قطعنامه علیه ایران صادر کرد. در اسفند ماه اختلافات ایران و آژانس و ایران و غرب به اوج خود رسید اما آخرین دیدار رافائل گروسی با مقامات ایرانی سازنده بود و باعث بهبود اوضاع و عدم صدور قطعنامه علیه ایران یا به کار گرفته شدن مکانیسم ماشه شد. این اتفاق، باعث شد رابطۀ نسبتا بد ایران و غرب در انتهای سال بهبود یابد و حداقل از حالت تنش زای خود دور شود.

ب. نزدیکی ایران به شرق

ایران جهت مقابله با تهدیدات غرب به شرق نزدیک شد. رابطه ایران و چین گسترش یافت. ایران از طریق عضویت در سازمان همکاری شانگهای روابط اقتصادی خود با کشورهای شرقی را افزایش داد و از طرف دیگر، به روسیه و چین بیش از گذشته نزدیک شد.

ایران سعی کرد رابطه خود با چین و روسیه را وارد فاز اقتصادی کند تا بتواند تا حد ممکن اثرات تحریم های اقتصادی غرب را کم رنگ کند.

ج. ایران و اسرائیل؛ در آستانه درگیری

روابط ایران و رژیم صهیونیستی در سال ۱۴۰۱ بدتر از همیشه بود. دو طرف بارها تا آستانه جنگ پیش رفتند اما هر بار اتفاقی افتاد که مانع از این رویداد شد. هم دولت لاپید – بنت و هم دولت نتانیاهو تلاش کردند از طریق آمریکا و به نحو مستقل، مانع از افزایش غنی سازی ایران شوند. ترورها و خرابکاری های صهیونیست ها افزایش یافت. از طرف دیگر، بین نیروهای ایرانی و اسرائیلی در سوریه درگیری های مختلفی رخ داد.

با این حال، صهیونیست ها نتوانستند مانع از فعالیت هسته ای ایران شوند. اسرائیل ایران را تهدید به حملات هوایی هم کرد اما ایران بی توجه به تهدیدات، به فعالیت هسته ای خود ادامه داد.

د. رابطه ایران و آذربایجان؛ بدتر از همیشه

یکی از مهم ترین تحولات دیپلماتیک سال ۱۴۰۱ وخیم شدن رابطه ایران و آذربایجان بود. اختلاف ایران و باکو بعد از پایان جنگ دوم قره باغ بدتر از همیشه  شد. نزدیکی الهام علی اف به اسرائیل، حمله به سفارت خانه باکو در تهران و به خصوص اقدامات خلاف عرف دیپلماتیک علی‌اف در رابطه با آذربایجان ایران همه و همه باعث تیرگی روابط دوجانبه شدند.

مهم ترین اختلاف ایران و آذربایجان بر سر کریدور زنگزور است. الهام علی‌اف عزم راسخ دارد که پروژه کریدور زنگزور را نهایی کرده و از این طریق، نخجوان را به بخش اصلی آذربایجان متصل کند.

این اتفاق بدون شک به ضرر ایران است و می تواند ضرر و زیان خود را در کوتاه یا بلند مدت نشان دهد. خروج ایران از معادلات منطقه قفقاز به معنی نفوذ بیشتر آذربایجان و باز شدن دست علی‌اف و اردوغان جهت نفوذ در آذربایجان ایران خواهد بود.

ایران از طریق تسلط بر مرزهای شمالی و نیز از طریق، ایجاد رابطه دوستانه با ارمنستان می تواند تا حدی مانع از این نفوذ شده و آذربایجان را تهدید کند اما از دست رفتن این امتیاز استراتژیک می تواند گزینه های ایران را جهت مقابله از بین برده و دست او را خالی کند.

ه. انقلاب در روابط ایران و عربستان/ رابطه با اعراب بهبود می‌یابد

مهم ترین گام تیم دیپلماسی ایران در سال ۱۴۰۱ در زمینه رابطه با عربستان برداشته شد. ایران و عربستان پس از چند سال اختلاف بر سر مسائل مختلف بالاخره در اسفند ماه ۱۴۰۱ شروع به ترک اختلافات و آغاز روند صلح کردند.

تهران و ریاض با وساطت چین، اختلافات خود را کنار گذاشتند و از این طریق، رابطه ایران با کشورهای عربی دیگر هم بهبود یافت. همچنین، این روند باعث ترک مخاصمه طرفین درگیر در یمن و پایان این جنگ شد. همانطور که حسین موسویان گفته، بعد ازمدت‌ها خصومت و تنش درمنطقه، دوران خرد و دیپلماسی فرارسیده است. زمان آن است که هشت کشور حاشیه خلیج فارس شامل ایران، عراق وشش کشورعضوهمکاری‌های خلیج فارس؛ برای ایجاد یک منطقه قدرتمند، اصل همکاری را ملاک عمل قراردهند.

ی. رابطه ایران و آمریکای لاتین/ اقتصادی و مستمر

رابطه ایران و کشورهای آمریکای لاتین در سال ۱۴۰۱ مانند چند سال گذشته بر یک مدار ثابت و نسبتا مثبت استوار بود. تبادل قابل توجه هیات‌ های ایرانی و ونزوئلایی و برگزاری نمایشگاه‌ های متعدد و متنوع دوجانبه در سال گذشته باعث  گسترش و تقویت روابط با کشورهای آمریکای لاتین شد.

لینک کوتاه : https://didbanpress.ir/?p=16309

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.