تاریخ : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ 16 جماد أول 1445 Tuesday, 28 November , 2023

آخرین اخبار

آتش بازی نفت مسجدسلیمان در دوئل تیم های نفتی آغاز به کار اجرای فرآیند ممیزی داخلی سیستم های مدیریتی شرکت فولاد اکسین خوزستان اجرای برنامه های ممیزی در اولویت کاری مدیران شرکت باشد/این مجتمع تولیدی با انجام ارزیابی مسیر رشد را طی کرده است تولید شکر سفید به ۷۰۰ تُن در روز افزایش می‌یابد سکوت مسئولین شهری و استانی وتلاش های رقبا برای نتیجه نگرفتن نفت مسجدسلیمان نیشکر در مدیریت مصرف آب پیشرو است / طرح هوشمندسازی سامانه‌های آبیاری در صنعت نیشکر اجرایی نیشکر ریه تنفسی خوزستان؛ پمپاژ سالانه ۹۰۰ هزار تُن اکسیژن به طبیعت تقدیر ویژه استاندار و مدیرعامل مناطق نفت خیز جنوب از اقدام جهادی مدیرعامل نفت گچساران تکمیل ۳۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۰۰۰ میلیارد ریال در شرکت نفت و گاز کارون اسامی کاندیداهایی که توسط هیات اجرایی انتخابات شهرستان مسجدسلیمان تایید صلاحیت شدند صلاحیت محمدحسین مهمدی کرتلایی از فعالین رسانه ای استان خوزستان تایید شد خانواده های نفت بیشترین ضرر را از آلودگی دیدند / متولی اصلی زباله های شهری، شهرداری است نه نفت! ضرورت حضور پررنگ احزاب در انتخابات/مجلس قوی از انتخابات پرشور حاصل می شود/رقابت در انتخابات امسال سخت تر از دوره های قبل است خدمت رسانی شرکت فولاد اکسین به مردم منبع آب اهواز با درمان و ارائه داروی رایگان برای هزار نفر راه‌اندازی کارخانه فولادسازی را در اولویت قرار داده‌ایم رونق تولید در فولاد اکسین خوزستان/سمپوزیوم پل ارتباطی شرکت های فولادی است/افزایش ۵۶ درصدی درآمد فولاد اکسین در نیمه اول سال جاری عزم مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره فولاد اکسین برای احداث کارخانه فولادسازی/خیز اکسینی ها برای تولید ورق های فولادی زنگ نزن/سمپوزیوم فولاد بهترین فرصت برای ارائه دستاوردهای فولادی کشور است/رشد تولید و افتخارآفرینی فولاد اکسین مرهون تلاش پرسنل توانمند است شکوه حضور کارکنان شرکت فولاد اکسین خوزستان در راهپیمایی حمایت از مردم مظلوم غزه/خدمت رسانی اکسینی ها در مسیر راهپیمایی حضور شرکت فولاد اکسین در سمپوزیوم فولاد/نمایشگاه بین‌المللی فولاد ایران در کیش افتتاح شد هم افزایی و تعامل دو قطب فولادی مهم استان خوزستان

3
به قلم افشین حیدری دکترای مدیریت پژوهشی

استخوان شناسی و رشد آنها

  • زمان تقریبی مطالعه این خبر : 3 دقیقه
  • کد خبر : 17335
  • 15 مهر 1402 - 7:34
استخوان شناسی و رشد آنها
در این مقاله دکتر افشین حیدری به موضوع اسکلت بدن انسان می پردازد و وضعیت آن را بررسی می کند

دیدبان پرس : استخوان یک بافت زنده است که قادر به تغییر ساختار خود در نتیجه فشارهای موجود میباشد. همانند سایر ارگانها دارای رگهای خونی و مجازی لیمفتیک lymphatic vessles و اعصاب بوده و در صورتی که فعالیتی نداشته باشد یا فشارهای به آنها وارد نشوند (مانند فلج اندام ها) آتروقی پیدا می کند.

در بدن انسان ۵۰۱ قطعه عضله و ۲۰۶ قطعه استخوان وجود دارد استخوانها ممکن است تحلیل بروند. مندیبل وقتی که دندان ها خارج شوند یا اگر برای مدت طولانی وزن زیادی را تحمل کنند دچار هایپرترونی می شوند استخوانها مانند سایر بافت های هم بندی شامل سلولها رشته ها و ماده زمینه ای است که کلیسفیکیشن clacification ماده خارج سلول آن را بافتی سخت تبدیل کرده هر چند از جهت وجود فایبرهای ارگانیک درجاتی از elasticity ایلستیسیتی Elasticity  را دارا می باشد. استخوان اعمال بسیاری دارد از جمله نقش حفاظت از اندام ها . استخوان یک منبع مهم ذخیره نمک های کلسیم و تولید کننده سلولهای خونی است .

تغییر شکل و ساختمان استخوان به جذب و آزادسازیabsorhtin-and-deposition مواد ساختمانی بستگی دارد و عواملی که این عملیات را کنترل می کنند پیچیده هستند که نه تنها شامل فعالیت انواع سلولهای می شوند بلکه از بسیاری از هورمون ها و تغییرات متابولیک نیز تأثیر می پذیرند .

باید یادآور شوم که رشد استخوانها در پسران و دختران با توجه به شرایط آب و هوا محیط زندگی ژنتیک متغییر بوده و تغذیه و ورزش از عوامل تأثیرگذار بر آن می باشد ، رشد پسران از ۱۳ تا ۱۷ طول اوج رشد قد می باشد و از ۱۷ تا ۲۵ الی ۲۶ طول رشد کند قَد بوده یعنی در استخوانهای دراز که دارای دو سر اپی فیز و یک تنه بنام دیافیز قرارداردمنطقه ای است بنام Nik یا گردن یامنطقه غضروفی که رشد استخوانها از آنجا انجام می شود و زمانی که شخصی مراحل طول رشد قَد را طی کرد آن غضروف تبدیل به استخوان می شود و دیگر فرد رشد قَدی ندارد – عواملی چون تغذیه سالم مانند ال آرژنین قبل از بسته شدن صفحه رشد و ورزشهای Jumping جامپینگ نقش بسیار زیادی در رشد قد دارند ولی باید یادآور شد که امر مهم در رشد قد در مرحله اول ژنتیک است و این رشد استخوان در تمام ۲۰۶ قطعه استخوان می باشد .

رشد قد در دختران از ۹ تا ۱۳ طول اوج  رشد می باشد و از ۱۳ تا ۱۷ طول رشد کند قد می باشد که تغذیه و ال آرژنین و ورزشهای Jumping جامپینگی قبل از بسته شدن صفحه رشد تأثیرگذار است .

غضروف نوعی بافت هم بند است که سلولها و رشته های آن در یک ماه زمینه ای ژل مانند فرو رفته اند که این ماده سبب ثبات و خاصیت ارتجاعی آن می شود غضروف بجز در سطوح مفصل توسط غشای لیفی که  perichohderium نامیده می شود هیالین  hyaline-cartilage  ماده زمینه ای  Martrix زیادی داشته و در دوران کودکی و بزرگسالی نقش مهمی را در رشد طول استخوانهای بلند ایفا می کند . فایبرو کارتیلج fibro cartilage  مقدر زیادی رشته های کالجی دارد که در ماده زمینه ای کمی مدفون شده است این غضروف در دیسکهای مفاصل دیده می شود ، غضروف ایلستیک  شامل مقادیر زیادی از فیبرهای ایلستیک که در داخل ماده زمینه ای قرار دارند بسیار انعطاف پذیر بوده و در لاله گوش واپیگلاتیس epiglottis    یافت می شود .

دیسک مفصل یا منیسکArticular disc-or-meniscus  دارای ساختمان لیفی آن بیشتر از بافت غضروفی است منیسک صفحه کوجکی است که در مقطع سه گوش بوده مابین سطوح مفصل قرار می گیرد و انها را با هم طراز می کند و در نتیجه به استواری سطوح مفصل می افزاید مانند منسیک های زانو .

لیبروم  labrum یک نوع حلقه لیفی غضروفی است که مانند منیکس در مقطع گردش است این حلقه به یکی از سطوح مفصلی اتصال یافته دامنه سطح مفصل را وسیع تر می کند مانند لیبلروم حفره گلینوییی – اسکیپولا و استبیولوم .

 

افشین حیدری

دکترای مدیریت پژوهشی

کارمند امور ورزش شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان

لینک کوتاه : https://didbanpress.ir/?p=17335

نظر دهید:

قوانین ارسال نظرات
  • نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  • نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  • برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  • نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  • نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • جهت ارسال نظرات ، حتما آدرس ایمیل خود را به صورت صحیح و بدون www وارد کنید.